KÜRTAJ NASIL YAPILIR ?

KÜRTAJ  NASIL  YAPILIR ?

 

Kürtaj;  istenmeyen gebeliklerde,  gebeliğin 10. Haftasına kadar uygulanabilen gebeliği sonlandırma yöntemidir.

10. hafta hesabında son adet tarihinin birinci günü esas alınır. Veya ultrasonla ölçüm yapılır.

Kürtajın hangi şartlarda, kime ve kim tarafından uygulanacağı kanunla belirlenmiştir. Bu konu ile ilgili lütfen ‘’ KÜRTAJ’’  başlıklı yazıyı okuyunuz.

Kürtaj; genel anestezi ( tamamen uyuyarak ) veya lokal anestezi ile ( rahimin bölgesel uyuşturulması ) yapılabilir. Anestezi seçimi hastaya göre yapılır.  Hiç doğum yapmamış, veya sezeryan olmuş bayanlarda genellikle genel anestezi tercih edilir.  Hasta tamamen uyur ve müdahale ile ilgili hiçbirşey hissetmez.  Özellikle korkusu fazla olan hastalarda genel anestezi tercih edilir. Hasta için daha konforludur. Lokal anestezide hastalar bazen iğne uygulamasını hissedebilir. Ancak lokal anestezili müdahalelerde de müdahale sırasında ağrı hissedilmez.

Kürtaj işlemi, cerrahi müdahale ile olmaktadır.  Kürtaj uygulamasında değişik cerrahi yöntemler vardır. Vakum aspirasyon yöntemi en yaygın kullanılan yöntemdir.  Bir vakum aspirasyonyöntemi olan  ‘’ Karman aspirasyon ‘’ u, en çok tercih edilen yöntemdir. Bu yöntemde rahim ağzı biraz açıldıktan sonra plastik, disposable ( bir kez kullanılıp atılan malzeme ) kanüller rahim içine uygulanır. Vakumlu bir sistem ile gebelik materyali rahim içinden boşaltılır. Komplikasyonu az olan bir yöntemdir.

Diğer cerrahi yöntem ise ; ‘’ buji ‘’  denen cerrahi aletlerle rahim ağzının açılması sonrası, ‘’ küret ‘’ denen aletlerle rahim içinin boşaltılması işlemidir. Bu yöntem şu anda pek kullanılmamaktadır. Daha çok düşük sonrası rahim içinin temizlenmesi sırasında kullanılmaktadır.

Kürtaj, cerrahi bir müdahaledir. Her cerrahi müdahalede beklenmedik olumsuz durumlar olabilir. Kürtajda en iyi şartlarda bile %1 ihtimalle  olumsuzluklar olabilir. Olabilecek olumsuz şeylerle ilgili olarak, müdahale öncesi hasta bilgilendirilir. Anestezi ile ilgili ve cerrahi müdahaleyle ilgili  olabilecek olumsuzluklar ayrıntılı şekilde anlatılmalıdır.Bu konuda  ayrıntılı bilgi içeren  ‘’BİLGİLENDİRİLMİŞ HASTA ONAM FORMU ‘’ hastaya okutulur ve imzalatılır.